Gösterilen sonuç sayısı: 4

Necef Doğal Taş

Necef Taşı Dizi

 100,00 150,00

Necef Doğal Taş

Necef Doğal Taş 6 mm

 100,00
 100,00

Doğal Taşlar

Necef Doğal Taş 8 MM

 125,00

Necef Doğal Taş Çeşitleri ve Özellikleri :

Necef doğal taş aynı zamanda dağ kristali olarak da anılır. Tarih boyunca mucizevi etkilere sahip olduğu düşünülen bir değerli doğal taş olarak kullanılmaktadır. Kuvars grubundan olan necef, kuvars taşının şeffaf bir türüdür. Camsı parlaklığı sayesinde günümüzde dekorasyon, aksesuar ve takılarda kullanımına sık rastlanmaktadır. Renksiz yapıda ya da renklerin karışımından oluşabilir. Dalgalı bir görünüme sahip olması da en ayırt edici özelikleri arasında yer almaktadır. Sonsuz şans taşı olarak anılan necef, her türlü negatif enerjiden arındırma özelliğiyle dikkat çekmektedir. Bedeni ve zihni koruduğuna inanılmaktadır. Hem görünümü hem de faydaları bu taşın tarihi süreç içinde de çok fazla kullanım alanı elde etmesini ve kutsal atıflarda bulunulmasını sağlamıştır. Tespih yapımında da kullanımına rastlamak mümkündür. Osmanlı döneminde de bu taşın kullanıldığı görülmektedir.

Necef Doğal Taş Çeşitleri Nelerdir?

Kuvars grubunda yer alan kristal kuvars taşının şeffaf bir çeşidi olan necef, görünümüyle öne çıkmaktadır. Oksijen ve silikatların tepkimeleri sonucunda ortaya çıkan ve çeşitlenen necef, öze bir doğal taştır. Necef taşının son halini alması için uzun süre pek çok farklı tepkimeden geçmesi gerekmektedir. Sıcak ve soğuk değişiminden kaynaklanan kimyasal tepkimeler, oksitlenme tepkimesi, oksijen ve silikat tepkimeleri gibi aşamalar görülmektedir. Eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de en çok tercih edilen doğal taş çeşitleri arasında yer alan necef, farklı formlarda kullanılabilmektedir. Necef taşı kullanılarak çeşitlendirilen bu ürünler hem görüntüsü hem de faydalarıyla insanlar tarafından çok sık tercih edilmektedir. Necef doğal taş çeşitleri görünüm itibariyle sınıflandırılabilir.

Orijinal Necef Doğal Taşı Nasıl Bulunur?

Irak’ın Necef şehrinden adını alan necef doğal taşı bu bölgede bulunmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde yağan dolu tanelerinin içindeki sıvının dağın oluklarından akması ve orada sertleşerek donmasıyla oluşmaktadır. Bu tür özelliklere sahip olması mucize taşı olarak da nitelendirilmesini sağlamaktadır. Oluşum şartlarına bakıldığında nadir bulunan bir taş olarak da değerlendirilir. Çıkarıldığı başlıca ülkeler arasında aynı zamanda Madagaskar, Rusya, Brezilya, ABD ve Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de özellikle Beypazarı, Kars Kağızman, Aydın Çine ve Ovacık gibi dağ köylerinde bulunmaktadır. Orijinal necef doğal taşı kendine özel yapısı ve rengi ile kolayca ayırt edilebilir. Ancak taşın orijinal olup olmadığını anlamak için bazı testlerin yapılması gerekecektir. Süs taşı ya da takı ve mücevher yapımlarında da tercih edilen necef taşının orijinal olup olmadığını anlamak için çeşitli testlerin yapılması da gerekebilir.

Necef Taşının Faydaları Nelerdir?

Necef taşının oluşumunda içeriğindeki su sebebiyle kullanan kişiye ferahlık vermektedir. Oluşumunda etkili olan unsurlar sayesinde birçok faydasının olduğu görülmektedir. Şifalı doğal taşlar arasında da yaygın olarak kullanılmasında taşın bu özellikleri öne çıkmaktadır. Necef taşının insanlar üzerinde oluşturduğu olumlu etkiler ve faydalar arasında şunlar öne çıkmaktadır:
 • Vücudun fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dengeli olmasını sağlar.
 • Bedeni negatif enerjiden arındırmaktadır.
 • Lenf sistemini düzenlemektedir.
 • Kan dolaşımına olumlu etkiler sunar.
 • Tiroid bezleri için faydalıdır.
 • Kronik yorgunluk şikayetlerinin giderilmesinde yardımcıdır.
Doğal taşlar sadece güzel görüntüleri nedeniyle tercih edilmez. Aynı zamanda sahip oldukları faydalar sayesinde de necef taşının kullanımının yaygın olduğu görülmektedir. Taşın tüm bu faydalarından yararlanarak gün boyunca üzerinizde rahatlığı ve huzuru hissedebilirsiniz. Doğal necef taşı kullananların hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok fayda elde ettikleri görülmektedir.

Necef Taşı Boncuk Satın Al

Necef taşının tespih yapımında çok sık tercih edildiği görülmektedir. Özellikle Osmanlı döneminde padişahlar için işlenen teşbihlerde kullanılan yaygın bir taş olarak tarihi süreç içinde de kendine yer bulmuştur. Necef taşının tespih yapımında kullanılmasındaki en büyük neden ise yazın eli terletmemesinden kaynaklanmaktadır. Çekiminin de kolay olması en dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır. Sahip olduğu camsı parlaklık, kristalize yapı ve şeffaflığı ile tespih meraklılarının ve koleksiyonerlerin de her zaman ilgisini çekmiştir. Tespihler başta olmak üzere necef taşı boncuk bileklik ve kolyelerde de tercih edilir. Sadece güzel görüntüsü değil, faydaları da bu taşın takı ve diğer farklı tip süs eşyalarında kullanılmasını sağlayan önemli bir özelliğidir. Ülkemizde en çok tercih edilen doğal taş çeşitlerinden biri olarak tanımlanabilir.

Necef Taşının Anlamı Nedir?

Necef taşı oldukça eski zamanlardan itibaren her zaman kendine özel bir yer bulmuştur. Saflığın, sonsuzluğun ve mucizenin taşı olarak da nitelendirilen necef, insanlar üzerindeki pozitif etkileri sayesinde şifalı kabul edilmiştir. Arapça yüksek dağ ve tepe anlamına gelen necef kelimesinden ve ilk keşfedildiği yer alan olan Irak’ın aynı isme sahip kentinden adını almıştır. Keşfedilmesinin ardından kısa sürede popülerlik kazanmış ve kutsal atıflarda bulunulmuştur. Keşfedilmesinin ardından kısa zamanda dünyanın birçok farklı bölgesinde de bulunmuştur. Yarı değerli taşlar arasında kendine yer bulan necef, günümüzde sayısız farklı eşyada kullanılmaktadır. Necef taşının anlamı ortaya çıktığı yerden gelse de atfedilen özellikler ise birçok kişi için kutsal sayılmıştır.

Necef Taşı Hangi Burçlarla Uyumludur?

Necef taşının insanlar üzerinden olumlu etkileri olduğuna dair inanış oldukça güçlüdür. Burçlar ve doğal taşlar arasındaki uyuma göre nitelendirildiğinde ise bazı burçlar üzerinde necef taşının çok daha güçlü etkiler sunduğu görülmektedir. Özellikle ikizler, aslan, balık, koç, yengeç ve oğlak burçları üzerinden yarattığı pozitif etki ile öne çıkmaktadır. Belirli burçlar ile daha güçlü bir uyum içinde olmasına karşın necef taşının diğer tüm burç grupları ile benzer olumlu etkileri görülmektedir. Necef taşının burç uyumu doğrudan sahip olduğu özelliklerinden gelmektedir.

Necef Taşı Sipariş

Necef taşı günümüzde birçok yerde çıkarılsa da yarı değerli taşlar arasında sayılır. Doğal taşlar arasında hem şifalı olduğuna inanılan hem de estetik görünümüyle dikkat çeken özel taşlardan biri olarak necef taşının fiyatları da değişmektedir. Necef taşı fiyat seçenekleri ürün özelliklerine ve saflığına göre değişecektir. Her zaman en uygun fiyat avantajlarından yararlanarak necef taşının güçlü özelliklerini gün boyunca üzerinizde hissedebilirsiniz. Necef taşı en uygun fiyat avantajları ve faydalarıyla tarihte olduğu gibi günümüzde de doğal taşlar arasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Necef Taşının Özellikleri Nelerdir?

Necef taşı, kristal kuvars ve kaya kristali olarak sınıflandırılmaktadır. Renksiz, berrak ve temiz bir görünüm ile öne çıkan necef, en saf kuvars formu olmasıyla da son derece özeldir. Parlaklığı ise ayırt edici bir diğer özelliği olarak değerlendirilebilir. Kuvars taşı olan necef, oksijen ve silikatların tepkimeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. İç yapısı boşlukludur ve bu boşlukların içinde oksijen ve su bulunmaktadır. Şeffaf görüntü aslında beyaz desenli ve dalgalıdır. Su damlalarının daha sert bir hali olarak görülmektedir. Doğal taşlar arasında kendine has özellikleriyle öne çıkan necef taşının özellikleri kısaca şöyledir:
 • Kuvars grubunda yer alan kristal kuvars taşının şeffaf türüdür.
 • Camsı parlaklığa sahiptir.
 • Renksiz yapıda olsa da renklerin karışımını içerebilir.
 • Dalgalanan bir görünüme sahiptir.
 • Kristal kuvars düz cam görünümündedir.
 • Mohs ölçeğine göre sertlik derecesi 7’dir.
 • Özgül ağırlığı 2,65 olarak ölçülmüştür.